A magyar kábelfektetés szabályai:
Kábelárok kialakítás
A MSZ ( Magyar Szabvány) szerint kétféle kábel fektetési eljárást van. Az egyik a soros kábelfektetés a másik a gúla alakú kábelfektetés.
A soros kábelfektetés:
A soros kábelfektetésnél a kábelokat párhuzamosan helyezik el egymás mellett kb 10-20 cm vastag homokágyra, közéjük kábeltéglát helyeznek el,feltöltve homokkal, a tetejére szallag kerül, hogy az esetleges kiásáskor tájékoztassa kiásót, hogy alatta kábel fekszik.
A gúla alakú fektetés:
A gúla alakú fektetésnél a két egymás mellé szorosan fektetett kábel tetejére kerül a harmadik, majd gyorskötözővel rögzítik hogy ne csússzon szét. Itt is 10-20 cm vastag homokrétegre kerülnek a kábelek. És ugyanúgy jelzőszallag kerül a tetejére.
Fontos itt még megjegyezni, hogy az árok melybe a kábelek kerülnek tiszta, kitakarított legyen.
De miért is fontos ez.
Mert vannak olyan, kivitelezők akik ezt nem tartják szem előtt. Sajnos ez az eset, napjainkban történt, egy olyan preferált városban amely nem engedheti meg magának az effajta deviáns viselkedést. És ez a város Szeged. Az említett cég a Gépvillép Kft., mely az Észak- Buda Zrt. leányvállalata. Az itt lévő villamosmérnök végzettségű, tervező-mérnök csoportvezető, úgy gondolta a magyar szabványt figyelmen kívül hagyva, új kábelfektetési szabályokkal rukkol elő. Melyet megvalósított a Bécsi Krt.-on, illetve a Szilléri Sgt- környékének és a villamoshálózat kiépítése során. Ezt az új fajta kábelfektetést a műszaki ellenőrök elfogadták. Ezután a cég megnyerte az Etelka sori Uszoda kábelfektetési projektjét, melynél a József Attila Sgt.-on lévő trafóháztól indulva, új kábelrendszert alakítottak ki. E munkálatok során a minőségellenőrök háromszor is felbontatták a sugárúton levő vonalat. De amikor a Retek utcán dolgozott a cég, már nem ellenőriztek, mert vagy az újítást elfogadták, vagy szemet hunytak a cég munkálatai felett. De ebben az az érdekes, ha elfogadták, miért nem közölték a többi vállalkozóval az új fajta kábelfektetési lehetőséget.
Az alábbi képek ennek bizonyítását szolgálják:
Emellett a cég, ismételten a figyelmen kívül hagyta az előírtásokat amikor járdakivitelezést végzett. A járda kivitelezése:
4 cm beton, sima közlekedő járdánál, kapubejárónál 10 cm-er, aszfalt legalább 4 cm-vastag. Ez lenne a szabványosított. De emellett, e villamosmérnök ismét nagyot gondolt, spórol egy kicsit a betonból és nyomvonalat kiönti a képen látható betonnal 2-3 cm vastagon és rá 1-2 cm vastag aszfaltot húzatott. Például a Tiszaparton van olyan szakasz amely 1,5 cm vastag csupán. Amely ha belegondolunk semmilyen tartósággal nem rendelkezik. Így hamarosan újra kell aszfaltozni a területet.
De a Gépvillépnél nem álltak meg ennyinél, az egyes áramhálózati oszlopfajtáknál meg van szabva hogy melyikhez, mennyi betonra van szükség a stabil rögzítéshez. De náluk csak anyagspórolás címszó alatt minden fajta oszlophoz, átlagban 1-2 m3 betonra van csak szükség. Ha ezt szabadalmaztatni szerette volna a más említett villamosmérnök, kérdés, hogy előbb miért nem a szabadalmi hivatallal egyeztettet az ügyben, ahelyett, hogy egyből a kivitelezésnél élesben próbálják ki, azzal a felkiáltással, hogy ez gyorsabb, és kölcséghatékonyabb. S már megint ott tartunk, hogy a minőség rovására ment a dolog, s ha kidől egy ilyen oszlop vajon ki viszi el a balhét, ha valaki fejére esik?
Remélem az illetékesek elgondolkoznak felelősökön.